Sync & Charge Cable 100W USB-C to USB-C with LED Display (SCC2-CCD100)
◉Fortified by DuPont™ Kevlar®, strong and durable
◉LED Display shows real-time charging wattage
◉E-marker inside, supports PD 3.0 charging up to 100W
◉Supports data transfer rate up to 480Mbps
◉Enhanced durability for the jacket between connector and cable
◉Passed 30,000x Bend Test
【$499+ Free Gift】30W USB Charger (Original Price$138) on order
【Extra Gift】Orders over $999 extra free 5 Port 5.6A Travel Adapter (SRP$228) on order
Quantity Product set quantity
Buy Together and Save More (At most {{ addItemQuantity }} item(s))
AA Alkaline Battery (LR6) 40pcs
Add to Wishlist
Add to Wishlist
products.quantity_limit99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
SOLD OUT
Not enough stock. Your item was not added to your cart.
Not enough stock. Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit -1 per order.
{{'products.quick_cart.quantity_of_stock_hint'| translate : {message: quantityOfStock} }}
Please message the shop owner for order details.
Description
Fortified by DuPontTM Kevlar® aramid fiber, strong and durable
E-marker inside, supports PD charging up to 100W
The cable has e-marker inside, and supports a maximum output of 100W and 480Mbps data transmission for rapid charging.
Specifications
  • Interface : USB-C Connector
  • Cable length : 120cm
  • Cable diameter : 3.8mm
  • Materials : Aluminum, Nylon, TPE, Kevlar inside
  • Data Transfer rate : up to 480Mbps
  • Output power : max. 100W