Sync & Charge 100W Magnetic Cable USB-C to USB-C (SCC2-CCM100)
◉Magnetic Design : Tangle-Free
◉Supports PD 3.0 charging up to 100W
◉Supports data transfer rate up to 480Mbps
◉Strong and durable
◉Enhanced durability for the jacket between connector and cable
◉Passed 30,000x Bend Test
【$499+ Free Gift】30W USB Charger (Original Price$138) on order
【Extra Gift】Orders over $999 extra free 5 Port 5.6A Travel Adapter (SRP$228) on order
Quantity
Buy Together and Save More (At most {{ addItemQuantity }} item(s))
AA Alkaline Battery (LR6) 40pcs
Add to Wishlist
Add to Wishlist
products.quantity_limit99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
SOLD OUT
Not enough stock. Your item was not added to your cart.
Not enough stock. Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit -1 per order.
{{'products.quick_cart.quantity_of_stock_hint'| translate : {message: quantityOfStock} }}
Please message the shop owner for order details.
Description
Magnetic Attachment Feature
Supports PD charging up to 100W
The cable supports PD 3.0 up to 100W fast charging when paired with a charger supporting PD 3.0 100W or above, and data transfer at a speed of up to 480Mbps. If they are used with a non-Quick Charger the output will be 5V.
Specifications
  • Interface : USB-C Connector
  • Cable length : 120cm
  • Cable diameter : 4.6mm
  • Materials : Aluminum, Nylon, TPE
  • Data Transfer rate : up to 480Mbps
  • Output power : max. 100W