Charge ‘n’ Go 5000/10000mAh Magnetic Wireless Power Bank (WPB5/WPB10)
◉Super-slim body thickness – only 11mm/16mm
◉High Density Battery – 5000mAh/10000mAh
◉Provides wireless & USB-C ports charging, supports charging 2 devices simultaneously
◉15W Magnetic Wireless & USB-C PD 20W capabilities
◉LED indicator for easy-to-read power status
◉Bi-direction Charging Port
【Free Gift】Verbatim Pouch on selected categories
【$499+ Free Gift】30W USB Charger (Original Price$138) on order
【Extra Gift】Orders over $999 extra free 5 Port 5.6A Travel Adapter (SRP$228) on order
{{ productService.variationPriceMemberTag(variationSelected) }}
Quantity
Buy Together and Save More (At most {{ addItemQuantity }} item(s))
AA Alkaline Battery (LR6) 40pcs
Add to Wishlist
Add to Wishlist
products.quantity_limit99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
SOLD OUT
Not enough stock. Your item was not added to your cart.
Not enough stock. Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit -1 per order.
{{'products.quick_cart.quantity_of_stock_hint'| translate : {message: quantityOfStock} }}
Please message the shop owner for order details.
Description
Power in Your Pocket
The Verbatim Charge ‘n’ Go Power Bank delivers a powerful 5000mAh/10000mAh capacity in an ultra-slim 11mm/16mm design. Perfect for those who need reliable power on the go, this portable charger keeps your devices fueled whether you’re traveling, commuting, or enjoying outdoor adventures. Compact yet mighty, it’s designed to fit seamlessly into your busy lifestyle.
Versatile Dual Charging Mode
Stay connected with the convenience of dual charging modes, supports charging of 2 devices simultaneously. It offers up to 15W magnetic wireless charging and is fully compatible with MagSafe technology, making it simple to attach and charge wirelessly while you’re moving. Plus, its USB-C PD port provides fast charging up to 20W, ensuring your devices are powered up swiftly and efficiently, every time.
Smart, Bi-directional Charging
Trusted On-the-Go Energy
Sleek Metal Surface
Specifications
  • Battery Model :
    • Li-polymer battery cell / 626078/3.7 V/ 5000mAh
    • Li-polymer battery cell / 126280/3.7 V/ 10000mAh
  • Battery Capacity:
    • 5000mAh/ 18.5 Wh
    • 10000mAh/ 37 Wh
  • USB-C PD 3.0 Input: 5 V ⎓ 3 A, 9 V ⎓ 2.0 A (18 W max.)
  • USB-C PD 3.0 Output: 5 V ⎓ 3 A, 9 V ⎓ 2.22 A, 12 V ⎓ 1.67 A (20 W max.)
  • Wireless Charging: 5 W, 7.5 W, 10 W, 15 W (15 W max.)
  • Wireless Distance: 3mm – 6mm
  • Total PD Output: 20 W max.
  • Supports PD 3.0, QC 3.0, Apple 2.4A, BC1.2, DCP, AFC
  • Operation Temperature: 0 to 35 °C
  • Storage Temperature: -10 to 45 °C
  • Product Dimensions & Weight:
    • 5000mAh – 103 x 64 x 11mm ; 126g
    • 10000mAh – 104 x 67 x 16mm ; 194g